Staff

Senior Management Team

Mrs Kemp – Executive Headteacher (Safeguarding Team)

Mrs Mather – Deputy Headteacher (maternity leave)(Panda Class, Safeguarding Team, Early Years Lead, EYFS Maths Subject Lead)

Mrs Spencer – Deputy Headteacher (maternity cover)(Safeguarding Team)

Miss Bainbridge – SENDCo (Safeguarding Team)

Miss Mitchell – Teacher (Elephant Class, KS1 Maths Subject Lead, Geography Subject Lead)

Miss J Raine – Teacher (Polar Bear Class, Safeguarding Team, English Subject Lead)

Mrs J Raine – Trust Business Manager

Teaching Team

Miss Brigden (Teacher Cheetah class Thursday and Friday)

Mrs Gillings (Teacher Cheetah Class Monday to Wednesday)

Mrs Haynes (Higher Level Teaching Assistant, Hedgehog Nursery Room Lead)

Mrs Hughes (Teacher, Monkey Class, History Subject lead)

Mrs Johnson (Higher Level Teaching Assistant, Honeybees Inclusion Group Lead)

Miss Lucas (Teacher, Parrot Class, Computing Subject Lead)

Miss R Murty (Teacher, Koala Class, Art Subject Lead, Eco-Team)

Mrs Newby (Higher Level Teaching Assistant, Safeguarding Team, PE Subject Lead NPECTS qualified)

Mrs Rushby (Instructor / Trainee Teacher, Panda Class)

Mrs Stuart (Teacher, Meerkat Class, Phonics Subject Lead)

Mrs Vine (Teacher, Monkey Class, Hedgehog Class, RE Subject lead)

Miss Williams (Teacher, Meerkat Class, Design and Technology Subject Lead)

Miss Wiltshire (Teacher, Penguin Class, Music Subject Lead)

Mrs Woodcock (Teacher, Giraffe Class, PSHE/PATHS/SMSEC/RSHE Subject lead and School Council)

Office Team

Mrs King (School Secretary)

Mrs Sparkes  (Clerical Assistant)

 

Support Staff Team

Mrs Anscombe (Teaching Assistant, Cheetah Class, MSA)

Mrs Bean (SEN assistant)

Mrs Bevilacqua (MSA)

Mrs Bone (Pupil Support Officer, Safeguarding Team)

Miss Brackley (Teaching Assistant, Koala Class, MSA)

Mrs Burnage (Higher Level Teaching Assistant, EAL & SaLT Support)

Mrs Cain (Teaching Assistant, Penguin Class, MSA)

Mrs Campbell (Teaching Assistant, Parrot Class)

Miss Chilvers (Teaching Assistant, Panda Class, MSA)

Mrs Ciesla (Teaching Assistant, MSA)

Mr Collier (Site Manager)

Mrs J Denton (MSA, After School Club)

Mr Fleming (Teaching Assistant, Hedgehog Class, After School Club)

Mrs Keliuotyte (MSA, Cleaner)

Mrs Lowrey (Teaching Assistant, Elephant Class)

Mrs M Paterson (Teaching Assistant, Polar Bear Class)

Mrs P Paterson (Teaching Assistant, Monkey Class)

Mrs Pawliczak (Teaching Assistant)

Mrs Pease (Teaching Assistant, Meerkat Class)

Mrs V Prata (MSA)

Mrs Reeve (Breakfast Club)

Mrs Robinson (Teaching Assistant, Giraffe Class)

Mrs Sagrott (Nursery Nurse)

Mrs Sitoci Ahmet (MSA, Cleaner)

Mrs Southward (Teaching Assistant, Honeybee Group)

Mrs S Tilford (MSA, Cleaner)

Miss T Tilford (Cleaner)

Mrs R Tortice (Teaching Assistant, MSA)

Mrs C Wright (Teaching Assistant, MSA)

Miss S Wright (SEN assistant)

 

Kitchen Team (Edwards & Blake)

Miss Jowett – Cook Manager

Miss Stones

Mrs Robotham

Mrs Wardzala